Taki temat miały zajęcia edukacyjne w Świętej Lipce (Nadleśnictwo Mrągowo), na które 22.10.2018 r. udały się klasy V i VI z SP w Wilkowie wraz z wychowawczyniami, p. Ewą Bałdyga i p. Jolantą Baranowską.

Uczestników wycieczki powitała p. leśniczy, Wiesława Pręcikowska, która opowiadała ciekawostki na temat jesiennego lasu i jego mieszkańców. Po drodze uczniowie zapisywali zauważone ślady człowieka, by później, w czasie lekcji w leśnej klasie, podyskutować nad ich pozytywnymi i negatywnymi skutkami.

W trakcie wyprawy dzieci dały upust swej energii pokonując stacje leśnej ścieżki zdrowia. Zabawy na świeżym powietrzu zakończone zostały wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, czytaniem wiersza K.J. Gałczyńskiego “Sen psa” oraz rozwiązywaniem przyrodniczych zagadek. Ponieważ obie klasy spisały się świetnie, w nagrodę otrzymały od pani leśniczy pamiątkowe zakładki do książek i słodycze.

Pobyt w lesie uwieńczony został wspólnym sadzeniem drzewek – buków i świerków. To wspaniała pamiątka, która pozostanie na długie lata jako znak szacunku i miłości do przyrody. Na pewno każdy z uczestników zapamiętał swoje drzewo, a gdyby jednak w przyszłości nie mógł go odnaleźć przypomni o tym pamiątkowa tabliczka.

 

Ewa Bałdyga, Jolanta Baranowska