22 maja klasy II i III gimnazjum z Wilkowa wraz z opiekunkami samorządu uczniowskiego, p. Jolantą Baranowską i p. Ewą Bałdyga odwiedziły schronisko dla bezdomnych zwierząt w Pudwągach.

Wizyta ta była uwieńczeniem Tygodnia Ziemi w szkole, który obchodzony był pod koniec kwietnia.

W ramach akcji charytatywnych samorząd przeprowadził loterię fantową oraz dyskotekę szkolną, gdzie za wstęp uczniowie „płacili” karmą dla zwierząt oraz potrzebnymi dla nich przedmiotami. Dochód loterii, 211 zł oraz pokaźny karton z puszkami karmy, workami suchego pokarmu oraz psimi przysmakami został przekazany na ręce pani dyrektor schroniska. Jest to tylko przysłowiowa kropla w morzu potrzeb bezdomnych zwierzaków, ale, jak zapewniła pani dyrektor, liczy się każdy gest dobrej woli, a zwłaszcza ten ze strony młodzieży.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu mieli okazję wyprowadzić na spacer podopiecznych schroniska. Miki, Bartek, Róża, Różyczka, Łatek, Josch i inni czworonożni przyjaciele okazali wdzięczność wesołym merdaniem ogona i pełnym miłości spojrzeniem.

Niestety, nie udało się wyprowadzić na spacer wszystkich piesków, gdyż obecnie w schronisku znajduje się ich 200. ale dwie uczennice zapisały się do stałego wolontariatu i na pewno dadzą radę!

Wizyta w Pudwągach zapadnie wszystkim w pamięci na długo. Widok skrzywdzonych i nieszczęśliwych zwierząt uświadamia, że najistotniejsze jest zdanie sobie sprawy, że każde zwierzę, podobnie jak człowiek, odczuwa strach, ból i tęsknotę, z tą tylko różnicą, że nie może o tym powiedzieć i jest całkowicie zależne od ludzkiego „widzimisię”.

A wystarczy aby każdy przypomniał sobie szkolną lekturę: „Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy lisów. Lecz jeśli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Na zawsze ponosisz odpowiedzialność za to, co oswoiłeś”….

 

 

 

Ewa Bałdyga

Jolanta Baranowska