10 listopada w Zespole Szkół w Wilkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uczniowie klas IV-VI SP i Gimnazjum przygotowali montaż słowno – muzyczny, którego mottem były słowa Cypriana Kamila Norwida. Nad uroczystością opiekę sprawowały panie Elżbieta Ślązak oraz Dorota Wiktorek.
Inscenizację poprzedziło przypomnienie faktów historycznych o drodze ku wolności naszych przodków. Główny bohater, współczesny nastolatek, miał problem z napisaniem pracy domowej na temat wydarzeń z tego okresu. Zwrócił się z prośbą o pomoc do babci.”Jeżeli mamy jakiś kłopot z wolnością, niepodległością, to raczej z jej zagospodarowaniem niż odzyskaniem” – słowa starszej kobiety wzbudziły chęć zgłębienia wiedzy przez młodego Polaka.

Polacy, naród dumny i waleczny, śmiało podejmowali próby sprzeciwu, choć był to smutny czas w historii naszej ojczyzny. Marzenia rodaków o wolnej Polsce zaczęły się spełniać w początkach XX wieku.

Kiedy na scenę wyszli uczniowie z zapalonym zniczem w rękach, publiczność z wielkim skupieniem i zadumą wysłuchała próśb młodego pokolenia: „Wokół zawiść i zło, czy możesz to zmienić? Mój świat to wirtualny świat internetu i gier, czy możesz to zmienić? A ja codziennie widzę biedę, alkohol i narkotyki, czy możesz to zmienić?” Odpowiedzią były słowa narratora – Polski: „Tylko w waszych rękach mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską. Leczcie swe wady, zmieniajcie świat!”.
Szkolne obchody Święta Niepodległości zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

[huge_it_slider id=”18″]