„Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności”.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłościi otrzymała dofinansowanie w kwocie 30 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego, które będzie wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych. Zakupiono drukarkę 3D wraz z pracownią druku SkriLab, aparat fotograficzny, statyw do aparatu, gimbal oraz zestaw oświetleniowy, dwa roboty Photon Edu, mikrofony kierunkowe i mikroport, stację lutowniczą i zestaw z mikrokontrolerem BeCreo.


Uczniowie klasy 4 mieli okazję korzystać ze sprzętu otrzymanego w ramach programu laboratoria przyszłości w grudniowej sesji. Uczyli się obsługi aparatu fotograficznego oraz zestawu oświetleniowego i statywu. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali podczas wykonywania świątecznych zdjęć. Tło, dodatki i rekwizyty uświetniły fotografie.  Efekty możecie zobaczyć w galerii.


12 marca 2025 r. uczniowie na lekcji języka polskiego utrwalali wiadomości dotyczące poznanych części mowy i ćwiczyli ich rozpoznawanie. Do programowania robota wykorzystywali interfejsy Photon Draw oraz  Photon Badge.


 

21.01.2025 r na zajęcia w klasie I zawitał robot Photon. Dzieci miały okazję zapoznać się z jego funkcjami oraz możliwościami. Kierowały nim przy pomocy aplikacji
internetowej – doprowadzając do obranego celu. Uczniowie mogli nim sterować w różnych kierunkach, programować jak ma się poruszać, zmieniać kolory i wydawać różne dźwięki. Praca z robotem rozwija kreatywność, myślenie logiczne i abstrakcyjne, a także uczy dzieci dokładności i wytrwałości w wykonywaniu zadań.

Dodatkowo przy pomocy robota Photon, dzieci przypomniały i utrwaliły zasady bezpiecznego zachowania w czasie ferii zimowych.

Anna Czubaszek

Katarzyna Ścibek


1.04.2025 r. uczniowie klasy 2 uczyli się programowania robota Photon za pomocą interfejsu Photon Draw, który umożliwia sterowanie robotem poprzez rysowanie trasy na ekranie tabletu. Punktem wyjścia zajęć był wiersz Juliana Tuwima „Siedmiomilowe buty”. Uczniowie musieli pomóc robotowi – Michałowi odwiedzić poszczególne miasta, zaprogramowując jego trasę zgodnie z wierszem.