Dnia 14 listopada gimnazjaliści z ZS w Wilkowie wraz z opiekunkami p. Elżbietą Ślązak i Ewą Bogacz, udali się na patriotyczną wycieczkę do stolicy. Celem wyjazdu było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mieli okazję znaleźć się w Warszawie z 1944 roku.
Ekspozycję poświęcono każdemu dniu powstania. Młodzież mogła gromadzić kartki z kalendarza począwszy od 1 sierpnia 1944 roku. Na każdej z nich umieszczono opis wydarzeń danego dnia.
Centralnym miejscem wystawy była ogromna ściana, ze środka której dochodziły odgłosy bijącego serca. Symbolizowały one strach przed zagrożeniem, ale również żyjącą, mimo zniszczeń, Warszawę.
Zwiedzanie rozpoczęło się od zapoznania się z historią Małego Powstańca. Kiedy uczniowie usłyszeli dzieje kilkuletnich dzieci podczas powstania, uświadomili sobie okrucieństwo wojny.
Następnie mieli okazję znaleźć się w autentycznej, tajnej drukarni, poznali sylwetki uczestników powstania, zwykłych – wielkich bohaterów.
Ogromne wrażenie wywarł na wszystkich zwiedzających film „Miasto ruin”, ukazujący z lotu ptaka zniszczenia Warszawy po powstaniu. Młodzież miała również możliwość przemieszczać się podziemiami stolicy – kanałami i doświadczyć z jak wielkim wysiłkiem ludność miasta próbowała chronić swe życie przed okupantem.
Zaskoczeniem była informacja, że twarz Warszawskiej Syrenki jest twarzą uczestniczki powstania, Krystyny Krahelskiej, ps. „Danuty”.
Atrakcją wystawy były autentyczne militaria i pojazdy z okresu II wojny światowej, których można było dotykać i spróbować jak działały. Ponadto gimnazjaliści mogli zobaczyć mundury i odznaczenia wojskowe, szczególne zainteresowanie wzbudził Order Virtuti Militari.
Żywa lekcja patriotyzmu na długo zapadnie w pamięci zwiedzających, a świadomość młodego pokolenia pozwoli na szacunek i zachowanie polskich tradycji narodowych oraz zrozumienie obowiązków wobec ojczyzny.
[huge_it_slider id=”17″]